V Číně se za tradiční nádobu vhodnou pro přípravu čaje považují konvičky yixing. Jméno získaly podle místa, kde se těží materiál ze kterého se vyrábějí — jíl s vysokým obsahem železa. Tento jíl vstřebává jemné příchutě čaje, uchovává je a poskytuje ctitelům čaje dokonalé zážitky. Proto se používají pouze pro jeden druh čaje, aby se nemíchala aroma.
Historie těžby tohoto jílu sahá do doby dynastie Sung (960 až 1279), původně se jíl těžil u jezera Taihu. Dnes se konvice yixing vyrábějí asi 200 kilometrů od Šanghaje.
Bývají tradičně malé, aby každý člověk mohl vlastnit tu svoji. Proto jsou i nádobky ze kterých se čaj pije dostatečně malé. Podle typu jílu bývají zbarvené do několika odstínů červené až červenohnědé barvy. Podle příměsí mohou mít i jiné odstíny, např. žluté, ale konvičky zásadně nebývají glazovány. Na rozdíl od porcelánových se konvice yixing vypalují za nižších teplot (1100 - 1200° C) a proto jsou podstatně odolnější proti prudkým teplotním výkyvům. V dnešní době se vypalují v elektrických pecích, ale dříve se používaly dřevem vytápěné, dlouhé ve svahu postavené tzv. dračí pece, které v noci vypadaly jako žhnoucí otevřené dračí tlamy. Při tomto původním způsobu výpalu bývalo velmi malé procento vypálené keramiky v požadované kvalitě (50 - 70%). Od 16. století je jednotliví výrobci opatřovali vlastními znaky nebo pečetěmi (Hanko). I proto jsou v dnešní době tyto staré skvosty ceněny.
|
|